Anasayfa » Genel » The Graph (GRT) nedir?

The Graph (GRT) nedir?

GRT coin, geliştiricilerin blok zinciri bilgilerine bereketli bir biçimde ulaşmasına imkân tanıyan, merkezi olmayan uygulamalar için bir dizin oluşturma protokolüdür. The Graph GRT ile alakalı ayrıntılar inceleniyor. Peki, The Graph GRT nedir? Ayrıntılar haberimizde…

The Graph GRT nedir?

THE GRAPH GRT NEDİR?

The Graph IPFS ve Ethereum ile eş olup Blockchain ağlarının denetlenmesi emeliyle oluşturulmuş bir indeksleme protokolüdür. Bu sistemde isteyen her kullanıcı SubGraph ya da Alt Graph adı verilen sarih API oluşturabilir. Aynı zamanda elde edilen bilgiler yayınlayarak daha kolay işlenebilir hale getirilir. Platformda kullanılan yerel kripto para üniteyi ise Graph Token GRT şeklini adlandırılır.

Aralık 2023’de çıkan GRT coin protokolünde dört cins katılımcı vardır:

Dizin oluşturucular : Dizin oluşturma ve sorgu harekâta hizmetleri sağlamak için GRT’yi kullanan düğüm cerrahları. Dizin oluşturucular, hizmetleri için sorgu fiyatları ve dizin oluşturucu mükâfatları kazanır.

Küratörler : Dizin oluşturuculara protokol tarafından hangi API’lerin dizine ilave edilmesi gerektiğini bildiren alt grafik geliştiricileri, bilgi harcayıcıları veya topluluk azaları.

Temsilciler : ağın güvenliğine katkıda bulunmak isteyen ancak kendileri bir Grafik Düğümü çalıştırmak istemeyen bireyler .

Harcayıcılar : Alt grafikleri denetleyen ve Dizin Oluşturuculara, Küratörlere ve Temsilcilere sorgu fiyatı ödeyen son kullanıcılar.

İçeriği Oyla

Yorum yapın