Anasayfa » Genel » TOGG’dan sonra şarj istasyonları çoğalıyor! Yıl sonuna kadar 15-20 bin bandına ulaşması bekleniyor

TOGG’dan sonra şarj istasyonları çoğalıyor! Yıl sonuna kadar 15-20 bin bandına ulaşması bekleniyor

Türkiye’de yerli araba Togg ile beraber şarj istasyonları yatırımları da çoğalmaya devam ediyor. Yerli araba Togg’un ön siparişi 16-27 Mart tarihleri arasında 177 bin 467 adet oldu.

TOGG'dan sonra şarj istasyonları çoğalıyor! Yıl sonuna kadar 15-20 bin bandına ulaşması bekleniyor

TOGG T10X siparişine gelen yüksek arzla beraber şarj istasyonlarına olan gereksinim gündeme geldi. Türkiye’de mevcutta 6 bin 500 şarj istasyonu bulunurken, bu rakamın yılsonunda 15-20 bin bandına erişmesi bekleniyor.

TOGG ’UN İLK SAHİPLERİ TANIMLANDI

2019’da 800 adetlerde olan elektrikli araba pazarı, geçen yıl 8 bin 400 adetlere kadar çıktı. Togg’un 20 bin adetlik teslimiyle beraber yılsonunda Türkiye elektrikli araba pazarının 40 bin adetlik bir satış sayısına erişmesi bekleniyor.

SENE SONUNDA 15 – 20 BİN ADET BANDINDA ŞARJ İSTASYONU 

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Taşıtlar Derneği TEHAD Başkanı Berkan Bayram, “Togg ile beraber elektrikli vasıtaları çok fazla konuşmaya başladık. Burada şarj istasyonlarına daha fazla gereksinim dinlenecek. Şu anda Türkiye’de 2011 senesinden beri kurulan şarj istasyon rakamı 6 bin 500 adete erişmiş gidişatta. Ancak elektrikli taşıt pazarımız 17 bin adetlerde yer alıyor. Dolayısıyla şarj istasyonlarının elektrikli arabalara yanıt verebilecek adete çıkarılması gerekiyor. Bunun için de şarj istasyonu şirketlerinin ciddi çalışmaları söz mevzusu” dedi.

Yılsonuna kadar şarj istasyonlarının rakamının artırılması gerektiğini vurgulayan Bayram, “Yılsonuna kadar muhtemelen 15-20 bin adetlik bir şarj ağına erişeceğimize inanıyorum. 2024-25 senesinde Türkiye şarj istasyonu ağının 50 bin adetlere çıkması gerekiyor. Zira TOGG yalnızca bir haftada 177 bin adetlik bir sipariş aldı. Dolayısıyla şarj istasyonlarında yoğunluk oluşmaması için şarj istasyonu ağının artırılması gerekiyor. Şarj istasyonu alanında lisans alan şirket rakamı her geçen gün çoğalıyor. Şu anda 122 adet şarj istasyonu hizmeti vermek isteyen şirket var” biçiminde konuştu.

Bayram, “Türkiye genelinde 2011 seneyi itibariyle 6 bin 500’e yakın AC ve DC dediğimiz istasyonlar mevcut. Bu şarj istasyonlarının takribî yüzde 50-60’ı İstanbul bölgesinde olduğunu söyleyebiliriz.

Elektrikli taşıt ve şarj istasyonlarında İstanbul toplam pazarın yüzde 60’ını oluşturuyor. Tüm tatil rotalarında ve tüm otobanlarda 81 şehirde olmak üzere şarj istasyonları mevcut. Bu istasyonların çeşitlendirilip artırılması gerekiyor” diye konuştu.

TOGG ’UN BATARYASI NASIL? 

Yerli araba TOGG’da kullanılan pil hakkında bilgi veren Bayram, “Elektrikli taşıtlarda yoğun olarak lityum iyon tabanlı piller daha çok kullanılıyor.

Togg’da iki değişik pil alternatifi bulunuyor. İki değişik alternatifte, 52,4 kWh kapasite ve 88,5 kWh kapasiteye sahip pil bulunuyor. Bu bize vasati 300 kilometre ile 500 kilometre gibi bir erim veriyor” dedi.

“ELEKTRİKLİ TAŞITLAR ARZ ÇOĞALIYOR”

Elektrikli taşıtlara arzın çoğalmaya devam ettiğini belirten Bayram, “2019’da 800 adetlerde olan elektrikli araba pazarı, geçen yıl 8 bin 400 adetlere kadar çıktı. Bu sene sonuna Doğru Türkiye elektrikli araba pazarında muhtemelen 40 bin adetlik bir satış sayısını görebiliriz.

Zira Togg’un açıkladığı 20 bin teslim rakamına baktığımızda ve öbür markalarında satışlarına bakacak olursak bu sayı görülebilir” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın