Anasayfa » İlaç Rehberi » Visudyne

Visudyne

Visken nedir ne için kullanılır, Visken nasıl kullanılır, Visken ’in saklanması, Visken ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Visken’in muhtemel yan tesirler nelerdir.

Tablet

Ambalaj:

 5 mg x 30 tablet.

Endikasyon:

 Arteriyel Hipertansiyon, angina pektoris, sinüs ve atriyal taşikardi, paroksismal taşikardi, atrial flutter veya fibrilasyona bağlı taşikardi,supraventriküler ve ventriküler ekstrasistoller, ilaçlara bağlı ekstrasistoller dijitalis ve hiperkinetik kalp belirtisinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 Dijital Cevap vermeyen kalp yetmezliği, kor pulmonale, ileri derecede bradikardi,2. ve 3. derece AV bloku ve bronşiyal astımda kontrendikedir.

Uyarılar:

 Sarih veya latent kalp yetmezliğinde bloker rehabilitasyonundan evvel dijitalizasyon yapılmalıdır. Feokromositoma Dab Bloker Her zaman bir bloker ile beraber kullanılmalıdır. Mevcut periferik dolaşım bozuklukları enderde olsa pindolol ile ağır olabilir. Antidiyabetik ilaç alan hastalarda blokerler kullanırken dikkat edilmelidir. Uzun süreli periz sonunda hipoglisemi çoğalabilir ve semptomlarından taşikardi blokerler maskelenir.Gebelerde ve emziren annelerde muayenehane tecrübe azdır. Anne sütüne az da olsa geçer, ancak çocukla alakalı istenmeyen tesir bildirilmemiştir. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı sebebiyle bronkospazma meyli olan hastalarda, genel anestezi sırasında,mevcut periferik dolaşım bozukluğu olanlarda, ağır renal yetmezlik ve antidiyabetik kullananlarda dikkatle kullanılmalıdır.

Yan Tesirleri: 

Bitkinlik,baş dönmesi, bulantı, mide bağırsak bozuklukları, baş sızısı ve uyku bozukluğu gibi hafif ve geçici yan tesirler görülebilir. Rehabilitasyonu Kesmeyi gerektiren ten tepkinleri ve psişik semptomlar bunalım,sanrı çok ender gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

Birlikte Kullanımda kalsiyum antagonistlerinin IV uygulamasından sakınılmalıdır.Oral uygulamada özellikle verapamil tipi kalsiyum antagonisti ile kullanılacaksa hasta dikkatle izlenmelidir.

Doz Teklifi: 

Günlük doz, arteriyel hipertansiyonda sabahları tek doz halinde 5-15 mg veya 5 mg’lik dozlara ufalanmış olarak 2-3 kere alınır. Maksimum tek veya ufalanmış dozlar halinde 45 mg’ye yükseltilebilir.Anjina pektoris ve kardiyak aritmilerde alınacak cevaba bağlı olarak günlük ufalanmış dozlar halinde 10-15 mg alınmalıdır. Hiperkinetik Kalp belirtiyi nda günde 7.5 ile 20 mg’dir.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın