Anasayfa » Genel » Yedek Astsubay Askerde Kalabilir Mi? (Doğru Cevap)

Yedek Astsubay Askerde Kalabilir Mi? (Doğru Cevap)

Son zamanlarda ziyaretçilerimizden çok sık bir biçimde yedek astsubay askerde kalabilir mi? Sualini alıyoruz. Bu içeriğimizle beraber bedelli ziyaretçilerimize yedek astsubay askerde kalabilir mi? Sualinin Doğru yanıtını vermiş olacağız. Aynı zamanda yedek astsubay olarak askerde kalmak, yedek astsubay askerde kalabiliyor mu? Suallerinin de detaylı yanıtını vereceğiz.

Türk Silahlı Güçleri bünyesine yeni bir rütbe daha dahil edilerek askeriyenin asker hacmi çoğaldırılmış oldu ve rütbeli asker sayısında ehemmiyetli bir çoğalışa gidilmiş oldu. İki sene ve daha fazla süreli yükseköğretim müessesesinden mezun olan şahıslar Türk Silahlı Güçleri bünyesinde yedek astsubay olarak görev yapabiliyorlar. Peki, yedek astsubay askerde kalabilir mi? İşte sizlere Doğru yanıtı!

Yedek Astsubay Askerde Kalabilir Mi?

Yedek Astsubay Nedir?

İki sene ve daha üzerinde yüksek öğretim gören bireylerin mezun olduktan sonra askerlik evresine gelindiğinde Türk Silahlı Güçleri ’nde görevlendirilmek üzere olan bireylere yedek astsubay denmektedir. Yedek astsubay en az 2 senelik üniversite mezunu olma koşulu arar fakat hangi mektepten mezun olduğunuz yedek astsubaylık için bir ehemmiyet talep etmemektedir.

Yedek astsubaylar, yedek astsubay olarak askeriyede en fazla 12 ay görevlendirilebilir. 12 aydan sonra Türk Silahlı Güçleri ’nin müzakerelerine girerek astsubay olunabilir. Hizmet süresi, terhis kağıdı üzerinde yazar ve terhis kağıdı üzerinde yeniden hizmetin bitiş müddeti de yer alır.

Yedek Astsubay Askerde Kalabilir Mi?

Yedek astsubayların hizmet süresi 12 ayla hudutludur. Şayet bir yedek astsubay askerde kalmak istiyorsa Türk Silahlı Güçleri ’nin personel alım duyurularına göz atmalı ve yapılacak olan ziyaretlere girmesi gerekmektedir. Yedek astsubaylıktan, astsubaylığa dolaysız olarak bir geçiş söz mevzusu değildir. Astsubay olunabilmesi için ziyaretlere girilmesi gerekir. Bu bağlamda yedek astsubay askerde kalabilir fakat 12 ay hizmet süresi dolduktan sonra askerde kalabilmek için yapılacak olan ziyaretlere girmesi gerekir. Yedek astsubaylar, 7179 askere alma yasasına tabidir.

Yedek Astsubay Lojmanda Mı Kalıyor?

Evet, yedek astsubaylar devletin tahsis ettiği lojmanlarda kalmaktadır. Subay rütbesi ve rütbeli kadrosunda yer alan tüm Türk Silahlı Güçleri, askeriyenin lojmanlarında kalmaktadır.

Yedek Astsubay Ücretleri Ne Kadar?

Yedek astsubay ücretleri görev yaptığınız şehir, ilçe başka bir deyişle lokasyona göre farklılık göstermektedir. Batı şehirlerinde yedek astsubay olarak görev yaparsanız yalnızca çiğ ücretinizi alacaksınız fakat doğu şehirlerinde görev yaparsanız çiğ ücretinizle beraber OHAL parası gibi ücrete ek fiyatlarda söz mevzusudur.

Yedek astsubay en düşük ücreti 8500 TL ’dir. Doğu şehirlerinde görev yapan yedek astsubaylar daha çok ücret almaktadır ve aldıkları ücret 11.500 TL ’nin üzerindedir.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

İçeriği Oyla

Yorum yapın